Vedení účetnictví a daně v USA – Jak na to?
Svěřte vedení účetnictví do správných rukou. Ukážeme Vám, jak systém daní v USA využít ve svůj prospěch.
Projděte si s námi, jak funguje daňový systém v USA. Na co se máte připravit při vedení účetnictví a podávání daňových přiznání v USA? A zjistěte také, jestli jsou Spojené státy opravdu tak daňově výhodné, jak se o nich traduje.
Daně v USA a vedení účetnictví se zahraničním majitelům amerických firem můžou zdát velmi složité. Zkušenosti z České republiky pak tyto obavy rozhodně nemírní. Dobrou zprávou je, že účetnictví a uplatnitelné náklady jsou v USA jednodušší. Stejně tak přímočaré jsou i požadavky v případě auditu. Naopak nepříjemná je skutečnost, že různé formy firem daní různým způsobem (o tom, jaké typy firem v USA existují, si můžete přečíst náš článek). V USA se také podává dvojí daňové přiznání, na státní a federální úrovni. Složitější je i zpracování daně z prodeje, obdoby českého DPH. Pokud hledáte někoho, kdo Vám v této oblasti pomůže, jsme Vám k dispozici. Nastavíme Vaše procesy tak, abyste si co nejvíce peněz vydělaných podnikáním mohli nechat.
Vedení účetnictví v USA a audity
Oproti poměrně složitému systému daní má vedení účetnictví a uplatňování nákladů v USA jasná a jednoduchá pravidla. Na rozdíl od velké části evropských států si za určitých okolností můžete v USA z daní odpočítat náklady na zábavu a jídlo pro své zaměstnance i potenciální klienty. U většiny výdajů navíc nepotřebujete razítko na faktuře nebo účtence, při auditu často ve většině případů obstojí dokonce i samotné použití firemní karty k nákupu. Tato jednoduchá a jasná pravidla ale komplikuje např. nutnost platit tzv. sales tax (obdoba českého DPH). Ta se Vás týká v případě, že prodáváte fyzické produkty nebo některé typy softwaru. Vedením účetnictví se dlouhodobě zabýváme a pomůžeme Vám nastavit jednoduchý systém vedení záznamů. Spolu s certifikovaným daňovým poradcem povedeme Vaše účetnictví a poskytneme Vám i veškerou podporu v případě auditu.
Daně v USA a daňová přiznání
Jak už jsme zmínili, ve většině amerických států podávají firmy i jednotlivci dvě daňová přiznání – státní a federální, v některých městech pak dokonce i městská přiznání. Jednotlivé státy se mezi sebou liší nejen v počtu formulářů, které je potřeba k přiznání vyplnit, rozdílná je i progresivita daně nebo daň z příjmů, která navíc v některých státech neexistuje.
V USA se setkáte s různým daněním různých typů firem. Například LLC společnosti (obdoba českého s.r.o.) podávají daňové přiznání, ale neplatí daně. Tato povinnost totiž připadá na majitele firmy. Pokud máte takovouto firmu třeba na Floridě, pak státní daně nebudete platit vůbec, v Pensylvánii zaplatíte jednotnou sazbu daně a v Connecticutu zaplatíte s tímto typem společnosti nejvyšší daň ze všech států. To, co se může na první pohled zdát jako zbytečná složitost, se dá velmi dobře využít pro daňovou optimalizaci. Podle Vašich cílů a předpokládaných zisků Vám poradíme s výběrem typu firmy, s nastavením účetních procesů a státem, kde podnikání založit.
Mezinárodní daňový styk
Pokud vlastníte firmy na dvou kontinentech, je několik témat, která se Vás pravděpodobně budou týkat. Budou to např. otázky, do kterého státu se vyplatí umístit primární danění příjmů, jak je definováno vaše daňové bydliště nebo jak na Vás bude pohlížet americký daňový́ úřad při různých imigračních statusech. Dokážeme Vám poradit, ať už jste českým občanem s americkou firmou a do USA jezdíte jen na turistické vízum či ESTA, i pokud máte např. investorská víza typu E (o různých typech víz jsme pro Vás připravili samostatný článek). Podáme za Vás daňové přiznání v USA, pokud to výše Vašich příjmů vyžaduje. A také Vám vysvětlíme, jak si zaplacení této daně uplatníte v České republice, abyste své příjmy nemuseli danit dvakrát.
Daňová optimalizace aneb jsou USA daňově výhodné?
O Spojených státech se často traduje, že jsou pro zahraniční firmy velmi daňově výhodné a že stačí založit firmu např. na Floridě. To je však přinejmenším velmi zjednodušený pohled. Je sice pravda, že některé státy v USA nemají daně z příjmů pro fyzické osoby, to ale nemusí platit pro všechny druhy podnikání a v mnoha státech na Vás čeká aspoň něco jako registrační poplatek. Také “skrývání” skutečných majitelů společnosti (a tím i výnosů z podnikání) před českými daňovými úřady je dnes výrazně těžší, protože federální zákony vedou v poslední době k čím dál větší transparentnosti.
Abyste daňový systém v USA dokázali využít ve svůj prospěch, neobejdete se bez důkladné analýzy. Rádi ji pro Vás vypracujeme. Ke své práci využíváme širokou síť certifikovaných účetních (CPA, Certified Public Accountant) a certifikovaných finančních analytiků (CFA = Chartered Financial Analyst). Teprve na základě Vašich cílů, druhu Vašeho podnikání a podle způsobu, kterým chcete své zisky a majetek spravovat, Vám můžeme poradit, jak nejlépe nastavit svou firmu, abyste systém daní v USA využili na maximum.